ת ש ר ק צ פ ע ס נ מ ל כ י ט ח ז ו ה ד ג ב א
|
הופעות חדשות ב-Qute: דניאלה ספקטור המעולה והופעת החו"ל הראשונה באתר - King Khan & BBQ Show !!! הופעות קודמות: צ'ארלי מגירה והמודרן דאנס קלאב, Buffalos, חבורת אטומיק, טליה אליאב, מורה חיילת, The Aprons

 
 
   
 


כולומה הוא אנסמבל של שבעה מוסיקאים, שהגיעו מרקעים תרבותיים ומוסיקליים שונים, המעורבלים יחד ליצירת גרוב מקורי של קצב ומלודיה, הנשען על אפרו-ביט, אפרו-ג'אז ופולק אתיופי. כמו-כן ניכרים ביצירתם השפעות ג'אז, מוסיקה קובנית ומערב אפריקנית.

האנסמבל  הוקם בדצמבר 2003 ומופיע במקומות שונים ברחבי הארץ מיולי 2004. במהלך תקופה זו הספיקו להשתתף בערב הפתיחה של פסטיבל ג'אז תל-אביב - פברואר 2005 - כלהקת חימום לארצ'י שפ ודיוויד מארי, וכן חלקו במה עם טוני אלן, נביא האפרו-ביט, בהופעותיו בארץ במהלך יולי 2005. מנהיג הלהקה הוא אבטה בריהון, יליד אתיופיה, שעלה לארץ בסוף 1999. אבטה נולד וגדל באדיס אבבה, שם החל לנגן בגיל 17, רכש את השכלתו המוסיקלית בבית הספר למוסיקה בעיר, ובמהלך ואחרי הלימודים הופיע בקביעות בערבי ג'אז במלונות הילטון ושרתון במשך כ-8 שנים. הוא עבד גם בתיאטרון הבינלאומי של אדיס אבבה וכן לקח חלק בהקלטות רבות עם הרכבי ג'אז אתיופיים, איתם ניגן והופיע בפסטיבלי ג'אז בינלאומיים במקומות שונים בעולם, כגון מערב ומזרח אירופה, אוסטרליה, יפן, סין, קוריאה, מצריים ועוד.

אבטה החל לגלות את כשרון השירה שהיה טמון בו רק לאחר עלייתו לישראל. בתחילת דרכו המוסיקלית בארץ ניגן והופיע עם אריאל זילבר. בהמשך נוצר קשר בינו לבין הפסנתרן יצחק ידיד, יחדיו הקימו את ההרכב "ראס דאשן" (על שמו של ההר הגבוה ביותר באתיופיה), בו אבטה מנגן ושר תפילות יהודיות מסורתיות ומוסיקה אתיופית עתיקה. ההרכב הקליט אלבום בשם "ראס דשן" ב-2004.

אל כולומה צירף שישה מוסיקאים:
איתמר בורוכוב (חצוצרה) - חצוצרן בתזמורת הג'אז של חולון ומנגן בהרכבים שונים כדוגמת קובה סלסה בנד, להקת מישמש, שביעיית אל המעיין (אשר בה מתפקד גם כמלחין ומעבד), "פרוייקט B" שהופיע בפסטיבל 'מרטיני ג'אז', "Fאנק הפועלים" וכן בהרכב הקונספט "האלכימאים" המשותף לו ולמוסיקאי נדב רמז. הקליט והופיע עם אפרת גוש ויוני בלוך.

אלון יופה (כלי הקשה מערביים ושירה) - בוגר מגמת כלי הקשה בבית ספר רימון, שהה בקובה אצל אנריקה פילה (מלהקת Irakere) ובדנמרק, שם למד מוסיקה אפרו-קובנית אצל אלזבורג בירגה. ניגן והקליט עם להקת זאפה, Fernando Knopf sextet, אברא קדברא, אניקוקו, עלידין, בבגנושקה ועוד. השתתף כנגן הקלטות אולפן עם אלון אולארצ'יק, שלמה ארצי ומוש בן ארי.

דותן (סנגיט) סגל (כלי הקשה קובנים ושירה) - למד בבית ספר רימון ובסדנאות שונות של מוסיקה אפריקאית, כמו כן שהה תקופה בקובה, במהלכה למד אצל גואן אבטו (להקת Iroso Oba). בעבר ניגן והופיע עם להקת עשב בר, אניקוקו ועם Analo Capueno בהופעותיו בארץ. 

אורי נווה (כלי הקשה מערב אפריקאים) - סיים שנתיים לימודים בבית הספר רימון ולמעלה משנה וחצי לימודים פרטיים אצל מאסטרים שונים ברחבי אפריקה, בסופו של דבר בחר והתמחה בנגינה בכלי הקשה אפריקאיים ובמוסיקה מערב-אפריקאית בפרט. ב-1996 הופיע עם מאירה אשר בפסטיבל ישראל, כמו כן הקים את ההרכב foliviv (מוסיקה אפריקאית). השתתף בהקלטות האלבום ”הגברת עם היהלומים" של יוסי בבליקי. הקים את "המרכז הישראלי לתיפוף וריקוד אפריקאי" שאירח את המוסיקאי האפריקאי הידוע Famoudou Konate לסדנת אומן.

דוד עדה (קלידים ושירה) - כתב והלחין קטעי מוסיקה לתיאטרון ארמא, כיום מנגן בעיקר עם Israel Dub Foundation, להקת J.Viewz, מאיר בנאי וכן עם הרכבי ג'אז קטנים ומשתנים.

אור ברקת (באס) - ניגן עם מאיר בנאי ומשתתף בהרכבי ג'אז ומוסיקת עולם.

"שפת אם", אלבום הבכורה של הלהקה, יצא בדצמבר 2005 ומופץ באופן עצמאי.



 
 
תודות | אודות האנציקלופדיה
כולומה
 
שנת הקמה: 2003
זיאנר: מוזיקת עולם / אתנית
אבטה ברהון [ שירה, סקסופון ]
דויד עדה [ שירה, קלידים ]
אור ברקת [ באס ]
אלון יופה [ כלי הקשה ]
אורי נוה [ כלי הקשה ]
סנגיט  סגל [ כלי הקשה ]
איתמר בורוכוב [ חצוצרה ]
 
עץ המוזיקה הישראלית אתר הבית של הלהקה
אתר הבית אתר הבית של הלהקה