אלי לס

[ רוק ]

ביוגרפיה

אלי לס הוא זמר-יוצר יוצא קיבוץ, וככזה, ניתן להבחין בשיריו טעם של פעם וגלויות נוף שכה נדירות ברוק האורבני הקשוח הנפוץ במרכז.

אלי לס נולד בבאר שבע ב 1975. בגיל 3 עבר עם משפחתו לקיבוץ דגניה א' בו היה חבר מן המניין עד 2006. מגיל צעיר ניגן על כלים שונים במשק - אקורדיון ,חצוצרה וגיטרה. בשנות התיכון היה חבר בשתי להקות רוק - "גורמט" ו"איסטרא בלגינא". מהשנייה נותרה אף קלטת עם חומר מקורי שהיה שילוב של רוק ,ג'אז ופרוגרסיב. בתקופת הצבא ניגן בס בהרכב ג'אז תל-אביבי בשם אורג'אזמה.

עם שחרורו מהצבא, חזר למשק והחל להחשף לרוק חדש יותר, לגראנג' ולאינדי מהם התעלם עד אז. בגיל 24, עת שהה בקנדה, החל להקליט שירים שכתב באנגלית על טייפ ארבעה ערוצים שכור. משחזר לארץ ב-2000, המשיך בכתיבה והקלטה והקים את ההרכב בלאק בלנדר (יחד עם אסף דר ז"ל על הבאס, יפתח כדן על הגיטרה ואלעד סטרומר על התופים). בלאק בלנדר שחררה את אלבומה היחידה Jets בלייבל בפאסט מיוזיק ב-2003. במקביל, המשיך לקליט על פור טרק שירים רבים, חלקם בעברית - מהם ריכז 15 קטעים לאלבום כוכב מלא באכסניות, שיצא בהפקה עצמית ב-2004.

לאחר הוצאת האלבום, נפטר אסף דר ממחלת הסרטן. כדן המשיך לנגן עם הרכבים שונים בתל-אביב (חמישיית אלברט בגר, פאניק אנסמבל) והפך למנהל האומנותי של מועדון הגדה השמאלית. לס פגש באותו זמן את איציק אדרי (Salesmen) ואת צוריאל פניגשטיין וגילה אהבה משותפת לניל יאנג. בחורף 2004 קיימו את הפעתם המשותפת הראשונה בעין-גב תחת השם The Dogs. ההרכב היה אחד מהפעילים בלייבל החדש דאז - פית/קית (בו חבר גם אחיו של יפתח, יוני כדן). לאחר תקופה של הופעות והקלטות, שהתגלמו באלבום הבכורה "בין הגדרות" (2006) שיצא בחשאיות בפיתקית 2006, נכנסה הלהקה לשלב הקפאה לא ברור ולס התפנה להקלטת אלבום סולו שני, קישון, אותו הקליט בביתו דאז ברחוב הקישון בפלורנטין.

קישון ראה אור ב-2006. כל השירים נכתבו ע"י לס, מלבד "עכברים בפסנתר", שכתב חברו אסף דר, שנפטר מסרטן שנה לפני כן. לאחר צאתו של האלבום, הופיע מעט עם הרכב שכלל את דני הדר, יואב גרוס (Two States) ועידן אברהמי ואז נעלם לשנתיים. חלק מזמן זה נוצל לטובת טיול בהודו. סשן שהקליט שם באוגוסט 2007 יצא באלבומו הבא, "אודות הנשר" (2008, פיתקית). לואו-פיי ככל שהיו אלבומיו הקודמים, אלבום זה התאפיין במיוחד באיכויות של הקלטות שטח. באחד הקטעים באלבום ("חלום ילדות מתוק") הוא "מראיין כביכול" את שלום חנוך, כשלמעשה הוא שותל תשובות של חנוך מתוך ראיון ישן לשאלות תלושות שלו. בראשית 2009 יצא אלבומו הרביעי, "נוף פשוט". לס ניגן על כל הכלים באלבום, בו מתארחת אשתו שירי בקולות רקע.

דיסקוגרפיה

אליך רצים השירים

רשימת שירים

היום עובר אחת ושתיים

רשימת שירים

אלי לס ולהקת אודיטוריום

רשימת שירים

כוכב מלא באכסניות

רשימת שירים