א. ב. דן

[ פולק / אקוסטי ]

ביוגרפיה

אייל בן דן הינו יוצר רבגוני מבחינה מוזיקלית. הוא מתזז בין סגנונות ומחוזות שונים כאשר הוא שומר על קו לואו-פיי וחוש מלודי מקשרים. בשונה ממירב המוזיקאים הישראליים הוא מגלה נטייה טבעית לאלט-קאנטרי, שירי משוררים, מוסיקה רוסית ואמנות הטראש. מעבר לכך הוא מפתיע ביכולתו ליצור במקביל גם מוזיקה קלאסית. ב-2003 יצא אלבום הבכורה שלו "ארץ ישראל שלי" בהוצאת חברת התקליטים נענע דיסק.

א. ב. דן התגלה לראשונה לקראת תום שנת 2001 בתחרות הקליפים של קבוצת 951 עם הקליפ לשיר "הנוער על גראס" בבימוים של נפתלי חזקיה ואורי שחורי. איתי נאור, עורך וואלה דאז, התלהב מהקליפ ופרסם באנר בוואלה תרבות שקרא לא. ב. דן לשלוח את יצירתו למערכת. הדיסק הצרוב שהגיע הפך כ-3 ימים לאחר מכן את א. ב. דן מעוד זמר אלמוני ל"זמר ויוצר השנה של וואלה תרבות לשנת 2002". הפרסום לווה בתגובות שטענו ש א. ב. דן הינו אישיות מומצאת ולא דמות בשר ודם. רק כשנה לאחר הפרסום בוואלה תרבות החליטה חברת התקליטים נענע דיסק להוציא לרדיו את אותו האלבום ללא יחסי ציבור נלווים. האלבום זכה לביקורות משבחות ומהללות פרי עטם של גל אוחובסקי, דודו כהן, אחי רז ואיתי נאור אך זכה להתעלמות גורפת בכל תחנות הרדיו למעט תוכנית הבוקר של סלוצקי וג'ו ב"רדיו קול רגע", שנהגה לשדר את הלהיט "הנוער על גראס" ברציפות וכן להשמעות חוזרות בקול הקמפוס ובתחנות 106FM השונות ובתוכניותיה של דנה בלום.

על אף היותו של א. ב. דן אאוטסיידר ואלמוני, אלבומו זכה למספר שיא של קליפים (6!) שיצרו סטודנטים לקולנוע בראשית דרכם. הקליפים שיצרו סביבם קאלט ובאזז, זכו ליחס דומה לו זכה אלבומו - מלבד "הנוער על גראס" אשר שודר מספר מועט של פעמים, כל שאר הקליפים זכו להתעלמותם הבוטה של מנהלי ערוץ המוזיקה הישראלי.

ב-2005 נהג א. ב. דן להופיע באופן קבוע באירועים של "האקדמיה החופשית" ו"אוניברסיטת שינקין" ולצד האמן הרב תחומי רועי צ'יקי ארד. כמו כן הוא הריץ בהצלחה מופע בשם "מופע הקולנוע של א. ב. דן" שאירח במאי קולנוע חתרניים ואנרכיסטיים. ב-2006 החל לעבוד ככתב תרבות ב-מעריב NRG ולקראת סוף השנה הקליט את אלבומו הבא, "Emule". באלבום זה שיתף פעולה בין היתר עם המשורר יחזקאל נפשי והמשוררת סז (אפרת ירושלמי), עמה נהג להופיע בהופעתה "גיבורה ורכה".

ארבע שנים של שקט יחסי הסתיימו בהמצאה מחוודשת של עצמו, הפעם תחת האליאס פלטיה. ב-2010 הקליט נעימה מיוחדת (שיצאה כסינגל) עבור ראש השנה בשם "תפוח בדבש" בשיתוף עם בת אור קאלו.

דיסקוגרפיה

שלוותה שלוותה

רשימת שירים