טל וייס

[ רוק ]

ביוגרפיה

טל וייס היא בוגרת בי"ס לאומנויות בת"א, למדה ב'תלמה ילין' והספיקה לנגן במשך השנים קשת רחבה של סגנונות: מג'אז (בביג בנד), דרך מוזיקה קלאסית (במסגרת תזמורת סימפונית) ועד למוסיקה אלקטרונית. לאחר שירות צבאי בלהקת חיל האוויר שבמסגרתו מצאה עצמה שרה בעיקר קאברים להרכבי הגראנג' של התקופה, החליטה לא לעלות על במה, עד שתהיה שלמה עם חומרים שכתבה והלחינה בעצמה. מאז הספיקה טל גם לתרגם כשישה ספרים, בהם כמה קלאסיקות של מדע בדיוני, ללמוד טכנאות קול וללמד סאונד ותוכנות מחשב מוסיקליות וכיום היא מלמדת מוסיקה, נגינה ותיאוריה ועובדת כטכנאית סאונד.

אלבום הבכורה של וייס, backcaTALog, יצא כשש שנים לאחר שהחלה להקליט את שירה הראשון "יום אפור", עם המפיק בעז "פושי" וולף (ראלי צ'ופר). העבודה על השיר הזה בלבד ארכה כחצי שנה והוא מצורף כתוספת לדיסק זה. על הפקת האלבום הופקד מאיר עמר (אקא Big M מנערי רפול וטיפקס). טל כתבה והלחינה את מרבית השירים באלבום, המשקף תנועה בין פאוור-פופ אלקטרוני לרוק גיטרות, עם ביקורי פתע במחוזות הבוסה נובה, הטריפ-הופ, האוונגרד והניאו-פסיכדליה. להקת הליווי שלה, הכוללת את יונתן פררה (גיטרה), ארז בקר (גיטרה, לשעבר אוטוביאנקי), יקי גני (קלידים, הוחלף מאוחר יותר באיתי מאור) ורפי "רלף" חסון על התופים, נקראת נערות האמצע. את האלבום ליוותה במסע הופעות קצר, ששיאו בערבים משותפים עם טובה גרטנר, שעשתה קאמבק לאחר יותר מעשור. 

במקביל השתתפה במהלך 2005 כזמרת וכנגנית (על חצוצרה) במופע "זמן גיטרות" של אילן וירצברג. שיתוף הפעולה עמו נמשך ב-2006 כאשר צורפה להקלטת אלבומו "בלוז קוסמי", בו היא תורמת קולות רקע ברוב השירים. ב-2007 יצא אלבומה השני, הנקרא בפשטות "טל וייס". הפעם הימרה על קלפים חזקים יותר - בין הנגנים שנטלו חלק בהקלטות היו אודי עמיאל, יוסי לוי (מתופף קצת אחרת), הרביעיה הישראלית העכשווית וכמובן וירצברג, בעוד מהצד הטכני אחראי יורם וזאן (שעבד עם סוניק יות' ולורי אנדרסון) על המיקסים וגרג קאלבי (פול סיימון, בוב דילן, מיילס דיויס) על המאסטרינג בניו-יורק. האלבום חנך לייבל חדש בשם EnT-T.

עוד באותה שנה השתתפה בהקלטת אלבום הבכורה של יערה אילון, "לפני שאלך לישון". וייס תורמת קולות רקע ואת כשרונה על החצוצרה. היא אף הצטרפה כאורחת לכמה הופעות של אילון. בסוף 2009 חנך הסינגל Return of the Native (גירסא לשירם של Early Day Miners) סדרה חדשה של סינגלים קונספטואלים מאת הלייבל Ent-T בשם Allergy To Consciousness.

דיסקוגרפיה

The Little Things / Unsleeping Night

רשימת שירים

כחול מההר / Tale From Black

רשימת שירים

איך לומר לך / שירת סהרורים

רשימת שירים