ליה פרנצ'סקה

[ רוק - 2006 ]

ביוגרפיה

נדמה שמאז 2000 ירדה קמעא קרנה של חיפה והקריות בתרומתה לסצינת האינדי-רוק הקשוחה, שפעם התברכה בשפע מהאיזור - מאינפקטד מאשרום (המקורית!) דרך שרמוטה מעופפת בהרים ועד Hand Made God. ליה פרנצ'סקה אמנם "פרשו לתל-אביב והשאירו את הקריות בקריות", לדבריהם, אך עד שפרשו מרכזה, פעלו בעיקר בצפון ומשם שאבו את רוק ה-גיטרה-באס-תופים המעולה שלהם.

סופיה ליה גרוברג החלה לנגן על האורגנית של השכנה בגיל 6 וגדלה בבית מוסיקלי בתמיכת אביה הגיטריסט. גל כהן מתופף מאז גיל 14. ב-1994 חבר בהרכב Pאנק מחתרתי מהקריות בשם "פרופיל 21". לאחר כשנתיים התפרק הרכב זה ודרכיהם של הצמד נפגשו. היה זה בהרכב F-Murder, כאשר ליה היא הסולנית ואת הליין-אפ משלימים רוני קליין על הגיטרה ורובי קליין על הבאס. F-Murder היו הרכב נויז, שהופיע בערבי להקות בקריות ובמועדון זמן אמיתי ביפו. זו היתה תקופה מאוד פוריה מבחינה תרבותית מוסיקלית בקריות , כשהמון להקות צעירות גדשו את מועדוני האינדי ברקע של נושאי המגבעת וקריירות הסולו של פליטי מינימל קומפקט. ב-1997 התפרק גם הרכב זה והשניים המשיכו להרכב Toy Pill Cupids, כאשר אורן כהן פילוסוף מופקד על השירה והגיטרה וניצן גור על הגיטרה השניה. ליה תיפקדה כבאסיסטית. ההרכב הופיע בפסטיבל אקסטרים רוק ב-2001 בהאנגר 11 בתל-אביב לצד הרכבי רוק איזוטריים נוספים כגון פיש פיש גארדן, קיבינימט ואפרוק. הלהקה הקליטה אי.פי. באולפני פאסט והמריאה ללונדון למשך שנה.

משחזרו גל וליה לארץ, הקימו את ליה פרנצ'סקה. הפעם גל תיפקד כגיטריסט ואל השניים הצטרף ניר גרוברג, אחיה של סופיה. מאז 2004 הם הופיעו בעיקר במועדוני השוליים התל-אביבים כפטיפון והגדה השמאלית. ההרכב סיים להקליט אי.פי בהפקה עצמית המכיל את כל שירי הלהקה.

שירה, באס

סופיה ליה   גרוברג

גיטרה

גל   כהן (2)

תופים

ניר   גרוברג

דיסקוגרפיה