נעם רותם

[ רוק ]

ביוגרפיה

נעם רותם הוא מתמודד ראוי לתואר עוף החול של האינדי הישראלי. לא חסרים אנו סולנים של הרכבים מבטיחים משנות השמונים והתשעים שנעלמו מבלי משים. בסרגל הלהקות שמתחיל עוד מזמנם של פופלקס והרדינג ג' ומסתיים בדברים שעשיתי עם אחותי, נעליים, שמה למה דינג דונג וכשניקו תתחיל לדבר, קרח 9, להקתו המיתולוגית, התמקמה במקום טוב באמצע. בפרספקטיבה עכשוית, היא כמעט קאלט. בזמן אמת - אחת הלהקות השנויות במחלוקת, הן אצל המבקרים והן אצל המאזינים. גלאם פופ-בריטי עם הומו שיק שנורא תאם לתקופתה אך לא נקלט בעין יפה באותה מידה בסצינה המקומית. לאחר שני אלבומים ("תחילתם של החיים הנכונים" ב-1997 ו"קרח תשע" ב-1998) והסינגל "אסף אמדורסקי" (שצורף מאוחר יותר לאלבום השני), התפרקה הלהקה וחבריה פנו איש איש לדרכו.

חור שחור ברוחב של שש שנים נפער בתולדות חברי הלהקה. רותם הספיק להלחין מוסיקה למחזה הרוק "לאהוב את רונה" והתארח בסדרה "פלורנטין". ב-2004 נשמעו הדים ראשונים לתחייה. אלבום הסולו הראשון של רותם, "חום אנושי", יצא וגרף אהדה רבה. ניחנה בו כתיבה אישית יותר ורוקיסטית יותר מאשר הבריט-פופ העולץ שאיפיין את קרח 9. באלבום השתתפו אסף אמדורסקי, שלומי שבן, עודד פרח וגם אוהד קוסקי, שכתב חלק מהלחנים והטקסטים. באלבום ביצע רותם את "מסע פנטסטי" - גרסא עברית לשיר של דיוויד בואי. אף שאר חברי הלהקה לא טמנו ידם בצלחת. תחת הנהגתו של אוהד קוסקי, חברו רועי הדס ואורי מייזלמן לעידו קגן (מתהילת כמאל ג'מאל) והקימו את ההרכב קוסקים, שאף הבשיל לכדי אלבום בכורה, "נחים בעולמות זריזים". שנה מאוחר יותר הקליטו אלבום נוסף (ושוב בלי נעם) - הפעם הלחינו אוסף משיריו של אברמק קופולוביץ', נער יהודי שנספה בשואה וחוברת שיריו נמצאה לאחר מותו.

ב-2006 השתתף רותם בפסטיבל השירים של ישראל עם השיר "עזרה בדרך", שזכה במקום השני. כעבור שנה, השיר יצא רשמית כסינגל הפותח את האלבום השני של רותם, הנקרא אף הוא "עזרה בדרך". האלבום השני עסק עוד יותר בפן האישי של חייו - מחלת הסרטן של אשתו ומות קרוביו (ביניהם שירים המוקדשים לעיתונאי הרוק אורי לוטן ולאשת יחסי הציבור מירי בן יוסף). גם הפעם הקליט שירים בהשפעת להיטי חוץ - "עולה ויורד" בהשראת "Hung My Head" ו-"Hurt" של ג'וני קאש וניין אינץ' ניילז ואילו "חרב דמוקלס" כתרגום לשירו של לו ריד. האלבום השני זכה להצלחה כבירה בקהילה האלטרנטיבית וקיבע את מעמדו כאחד הזמרים / יוצרים החשובים בסצינה, ודאי בין אלה היוצרים בשפה העברית.

ההשפעות המגוונות לא נעדרו גם מהאלבום השלישי. הסינגל הראשון שיצא מתוכו היה "הכתה שלנו", תרגום של השיר הפולני "נאשה קלאסה" שנכתב על ידי יאצק קצ'מרסקי כתגובה מאוחרת לגירוש הסמוי, שנכפה על מתנגדי השלטון בפולין הקומוניסטית של שנות ה-70. הגירסא של רותם הותאמה למציאות הישראלית והוקלטה ביוזמת המכון הפולני כחלק מהפעילות המלווה את חגיגות 25 השנה לבחירות החופשיות בפולין ושנת פולין בישראל.

דיסקוגרפיה

עזרה בדרך - מהדורת העשור

רשימת שירים