עלמה זהר

[ פופ ]

ביוגרפיה

מעטים הם המטאוריטים הנוחתים על כדור הארץ ונמלטים מגורל השריפה בכניסה לאטמוספירה אך הנסיקה המטאורית של עלמה זהר הוכיחה את ההיפך. הכניסה שלה לאקלים המוסיקה הישראלית הנחיתה אותה בלב לבו של החיק המרכזי החובק והותיר אותה חמה ורלוונטית מתמיד.

זהר, בתו החורגת של הפזמונאי יענקל'ה רוטבליט, מצאה את הנוסחא המנצחת ב-2008 אך בדרך לגילויה הניחה כמה אבני דרך מעניינות. בגיל 25, לאחר עיסוק בנגרות ונישואין של חמש שנים, התגרשה, טסה לאפריקה, הצטרפה להרכב רגאיי והקליטה חצי אלבום באנגלית, אלא שאז הבינה שהיא רוצה ליצור בשפת האם. לאחר חזרתה לישראל, נפגשה עם המפיק המוסיקלי אסף איילון והצמד החל את עבודתו על אלבום הבכורה שלה, "דברי". האלבום, אשר זהר אמונה בו על כל השירים והלחנים, שילב פופ, רוק ומוסיקת עולם עם ניחוח נוסטלגי אשר הזכירה לרבים תקופות מתוך ארץ ישראל הישנה והטובה, שרוטבליט בעצמו עיצב לא מעט. שלושת הסינגלים הראשונים מתוך האלבום - "עם הגב", "אגוטריפ" ו"מיגל (שיר אהבה אינדיאני)" זיכו אותה בהצלחה חסרת תקדים, שהסתכם באלבום זהב כחודשיים לאחר צאתו ובהכתרתה בתארים "תגלית השנה" של רשת ג',  "פריצת השנה" ו"זמרת השנה" במצעד השנתי של גלגל"צ, "שיר השנה" של אקו"ם עבור "מיגל" ואף Qube בחר באלבום זה כאלבום השנה של 2009.

הצלחה זו האירה פינות אחרות באג'נדה של זהר. פעילותה ההתנדבותית עבור הפליטים באפריקה זיכתה אותה בטור שבועי בשם "אין יאוש בעולם" מדי יום חמישי במגזין "24 שעות" של "ידיעות אחרונות". בפברואר 2009 יצאה לתקופה בת שבועיים לסייע בטיפול בילדים השוהים במרכז הילדים "Little Light" בנמוונגו שבאוגנדה. בארץ קיימה ערבי התרמה רבים עבור הפליטים מאפריקה וכמה מן השירים שתכתוב בהמשך עסקו ישירות בנושא רגיש זה (למשל "מסע" שלא יצא באלבומים ו"ממצרים").

ההצלחה הגבירה את הביקוש וכך מצאה עצמה משתלבת במספר פרוייקטים ויוזמות. היא נטלה חלק במופע השנתי לזכר מאיר אריאל, שם ביצעה את "זרעי קיץ", הקליטה את השיר "האיש שלנו בקוטב" שכתב רב"ט רפאל פרבמן ז"ל במסגרת הפרוייקט השנתי של גלגל"צ "עוד מעט נהפוך לשיר" והקליטה גירסת כיסוי ל"כמה טוב שבאת הביתה" שכתב אביה החורג לאריק איינשטיין לכבוד מופע המחווה לאריק, "אני ואתה בפארק".

ב-2009 הקימה עם איילון  להקה בשם The Unknow Artist במסגרתה כתבו חומרים מקוריים בסגנון רוק, פולק, בלוז ובלו-גראס באנגלית. בעוד הלהקה עמלה על אלבום הבכורה "Folkcoholic", עבדה זהר במקביל על אלבומה השני, "שלושים ושלוש" (גילה של עלמה בעת הוצאת האלבום). האלבום, אשר ראה אור ב-2010, מכיל 11 משיריה אשר כתבה והלחינה (אחד מהם, "אוניות" בשיתוף עם גבע אלון, שאף מתארח בשירה ונגינה באלבום). בהמשך השנה עלתה לשידור בערוץ 2 סדרת הדרמה "פלפלים צהובים", עבורה הקליטה עלמה גירסת כיסוי לשיר "ברוש" של אריאל זילבר. 

דיסקוגרפיה

מיגל (שיר אהבה אינדיאני)

רשימת שירים

כמה טוב שבאת הביתה

רשימת שירים