951

[ אלקטרוני - 1999 ]

ביוגרפיה

מאחורי השם 951 עומדים הזוג טיראן מדלסי ואפרת מלר. קבוצת 951 אחראית למיזמים אורבניים רבים המתרחשים בתל-אביב, המשולבים עם ארועים מוזיקליים, וידאו-ארט, וידאו קליפים, הפקות גרפיות רבות ומגוונות. אל הזוג מצטרפים אמנים, מוסיקאים וחברים מתחומים רבים ומגוונים, אשר חוברים ביחד להפקות אמנותיות איכותיות.

951 היתה פרוייקט לפני שהפכה ללהקה. השניים עסקו בהפצת עיתוני רחוב, במיצגי וידאו ארט, הרימו מספר תערוכות, וגרפו כותרת והדים לאחר פעולות כגון ריסוס גרפיטי של פורטרטים מוקפדים בשחור לבן, פעולת גרילה לילית בה ציירו מספריים ענקיים גוזרים את קו ההפרדה בכביש מול הכנסת וצביעת מכסי הביוב של חיפה בורוד. כח המשיכה של קבוצת היוצרים המסתורית שאבה לפרוייקטים הבאים שמות מפורסמים יותר ופחות, כגון יואב קוטנר (שעמו הפיקה את שתי תחרויות הוידאו קליפים הישראליים, ב-2001 וב-2002), עומר ברנע, ישראל אהרוני, אביה בן דוד, מוסה נחמיאס ועוד. בשלב מסוים, החליטו שהמהפכה האמנותית המחתרתית מיצתה את עצמה והחלו לעסוק במדיה שונה - הופעות ומוסיקה. הסגנון הארטיסטי שבו בחרו היה אלקטרו שוק תוסס ואנרגטי.

ההתחלה היתה באי.פי קצר בעל חמישה שירים ונטול שם (אך עם גירסת כיסוי ל-"I Can't" של דיויד בואי) ב-2003. האלבום כלל כמתבקש קטעי וידאו לשירים, דבר שיחזור על עצמו גם באלבום הבכורה המלא, שנקרא במפתיע "951 - האוסף" (2004). העיסוק במדיה זיכה אותם בשעה שלמה של קליפים בערוץ מוסיקה 24 ללא הפרעה, שכללה את כל שירי האלבום. אלבום זה מכר יותר מ-5000 עותקים.

ב-2006 הוציאו הצמד את אלבומם השני, פלסטיקו. גם אלבום זה כלל רצועות מולטימדיה. בכל שלושת האלבומים ובהופעות קיבלו כתף מחברים ומוסיקאים כגון אורי יפתי (לשעבר סיאם), יובל ליבליך (מתהילת גן חיות), פיטר רוט, רם אוריון, מיכה קרול, דורי קצב, יובל מנדלסון (שייגעצ), אבינעם ("מנטש") נחמיאס, עופר סטרול, חיים לרוז, עופר אקרלינג, יוני סילבר, רונן כוכבי (מרסדס בנד), גילוז ועוד. בשיר "Ce N'est Pas" מתארחת אחותה של אפרת, סיון "פטיט" (טרי פויזן) בשירה. אותו קאסט, פחות או יותר התייצב גם להקלטת האלבום הבא של הצמד, בטונאז', שראה אור בראשית 2010.

שירה

אפרת   מלר

שירה

טיראן   מדלסי

דיסקוגרפיה