אריק חייט

[ אלקטרוני 2008 - 1980 ]

ביוגרפיה

משפט המכיל את המילים "רוק מתקדם" ו"עמוד תווך" חייב להכיל בתוכו גם את צמד המילים "אריק חייט". חייט עשה נפשות עבור הז'אנר הייחודי הזה, לצד אושיות כאורי ברייטמן ואודי קומראן. בין היתר היה מהדמויות הדומיננטיות בפורום רוק מתקדם בנענע, הקים את פורום רוק מתקדם בפורטל תפוז, הפיק ערבי רוק מתקדם ואף ניהל את ערוץ הרוק המתקדם באתר מומה לכשזה הוקם. אלה מעידים את עומק המעורבות שלו בקידום ופיתוח הז'אנר בישראל.

חייט נולד בחולון. בנעוריו נהה אחר הפרוג רוק והיה בקיא בסצינת המוסיקה המתקדמת ושנות ה-70 הישראלית. בגיל 20, מושפע מהמוסיקה של ג'נטל ג'יאנט ופרנק זאפה, הקים עם אלעד אברהם את ההרכב סימפוזיון, שהפך עם הזמן לאחת מספינות הדגל של הז'אנר בארץ. חייט היה קלידן הלהקה, אך עוד בטרם הוציאה את אלבום הבכורה Kundabuffer ב- 2006, הצטרף כחבר מן המנין אל הרכב הגרוב השטותניקי הירושלמי קוביאשי פורצלן, להם תרם את התדרים הנמוכים עם סינת-בס וסינתיסייזר ועמם הקליט את Fאן-כי-נונסנס, אלבום הבכורה שראה אור ב-2005.

לצד השתתפותו בהרכבים אלה, ניצל את כישוריו כמלחין וקלידן וניהל בסתר קריירת סולו אלקטרונית כמעט מחתרתית. 2008 היתה שנה פוריה אך גורלית עבורו: בראשיתה הקליט את אלבום הבכורה Cooch ולקראת סופה את Doin' Life. את שני האלבומים שיתף חינם ברשת האינטרנט. בין לבין, עבד עם חברים על הרכב בשם The Retards. למרבה הצער, ארבעה ימים לפני סוף השנה וספורים לאחר שחרור האלבום השני, שם קץ לחייו ובדיעבד התברר כי סימנים מוקדמים לדכאון לא נקראו היטב בסביבתו. כך שירים כגון Big Pain או Collision Course Manic Depression. בדפיוצר שלו באתר במה חדשה הציג עצמו כ"נולד ב 1980 ועדיין חי". אריק הלך לעולמו כאשר הוא מותיר הסבר אחד בדמות מסרון ששלח לעצמו: "מיציתי". עם מותו, מת גם חלק נכבד מהבועה הקטנה שיצר ובה פעל, בועת הרוק המתקדם הקטנה.

דיסקוגרפיה