בילי לוי

[ רוק ]

ביוגרפיה

בילי לוי סומנה בתחילת המילניום כאחת ההבטחות הגדולות של האינדי הישראלי, בהיותה פרפורמרית מצויינת עם סקס-אפיל נוכח, היודעת להבליט את השילוש הגדול של הסצינה - בחורה, גיטרה ורוק'נ'רול.

בילי נולדה בפתח-תקוה. בתחילת דרכה שימשה כדוגמנית (דיגמנה בתצוגות ברומא ומילאנו). לאחר השובע מהדוגמנות, החליטה לנסות מזלה בתחום הרוק. היא קנתה גיטרה, הקליטה כמה שירים שחיברה והלחינה בעזרתם של יובל שפריר, אורי תכלת, אורן קפלן ופיטר רוט וב-1996 הם יצאו באי.פי ראשון. מושפעת מהמוסיקה של סוניק יות', בלונד רדהד, סלינט וסליטר-קיני, עזבה את הארץ לטובת ארה"ב ולמקום שבו הדברים באמת קורים.

היא נחתה בלוס אנג'לס, שם הקימה להקה בשם Spidersuit, יחד עם שלושה מוסיקאים מקומיים (פיט גימבלבו על גיטרה, ביל באולינג על הבאס וטום אוז על התופים). הלהקה הצליחה יפה בחוף המערבי אך התפרקה רגע קט לפני שהספיקה להכנס לאולפן הקלטות. בילי, שהרגישה בשלה לזעזע את הסצינה המקומית, חזרה ארצה ונרשמה לבי"ס למולטימדיה "חשיפה" מיסודה של אוניברסיטת תל-אביב. היא החלה לגבש חומר חדש אותו ביצעה בהופעות רבות בין 2001-2003 בליוויו של עידן גרייף (הידוע כברונו, ה"סרסור" של טרי פויזן) על הסמפלר.

לכשסיימה לימודיה, הפיקה את הקליפים לשיריה (I Like You, Blew My Day) ולאחרים (בעיקר ידועים "בדרכי שלי" ו"זה קורה" של אריק לביא). באוקטובר 2004 פורסם המגזין השביעי של מגזין האתר השרת העיוור, שיוחד ליום ההולדת ה-70 לליאונרד כהן, ובו אוסף מיוחד בשם "שיר זר" - גרסאות בעברית לשיריו. בילי נטלה חלק בפרוייקט והקליטה את "ננסי" (במקור  "Seems so long ago, Nancy"). הסינגל Blew My Day יצא בהמשך השנה ורמז על אי.פי מתוכנן לשנה הבאה, אך 2005 היתה שנה שקטה למדי, בה הוזכרה בעיקר בהקשר פרידתה מחברה דאז, שי נובלמן. נכון ל-2006, אין עדין תאריך יעד לצאתו. עם זאת, בסוף 2005 הצטרפה כחברה מן המנין בלהקת The Homesicks במקומה של תמר אפק, שהצטרפה ל-Ed.

לאחר שנה של הופעות, ההומסיקס דיללו את הופעותיהם ובילי התפנתה לפרוייקט הבא שלה, שכלל שותפות עם הגיטריסט יניב זאווי, שתיפעל גם סמפלר ואפקטים (בדומה לתפקידו של גרייף בעבר). בילי וזאווי הופיעו למשך שנתיים ואף הקליטו אלבום שלא ראה אור. ב-2008 החליפה בילי את שותפה לבמה והפעם היה זה בן טברסקי, סולן להקת הפאנק הצעירה פלישת חוטפי הגופות, תחת השם Billy & The Firm, כאשר ואלרי שפולנסקי (הגיטריסט לשעבר של היקוקירי ואסורה, בין היתר) תומך בבאס.

דיסקוגרפיה