דיגיטל_מי

[ אלקטרוני - 2000 ]

ביוגרפיה

שי ליברובסקי נולד וחי בתל אביב מ-1983. תמיד ינק מוזיקה מאחיו הגדול ומהסביבה, דחף למסיבות כתה מוזיקה שאף אחד לא רוצה לשמוע ועשה תנועות תמוהות כששמע ווקמן. אבל רק בסביבות כתה י', לקראת סוף המילניום, התחיל לשחק עם תוכנת scream tracker שהתקין חבר של אחיו הגדול על המחשב המשפחתי, ונתן לאהבתו למוזיקה לצאת בצלילים. שי הקפיץ את חברו יאיר בכר, והחומרים שהשניים יצרו שויכו להרכב 'אלקטרו בבלי'. המוזיקה תויגה כפופ אקספרמינטלי ושטותי. בו בעת שי יצר סולו תחת הכינוי hand house surprise, או בקיצור h2s. חומרים אלו רוכזו לתוך שלושה אלבומים שלא ראו אור, והם פנו יותר לכיוון דראם אנד בייס, ג'אנגל, ברייק ביט וביג ביט.

עם פירוקה הטבעי של 'אלקטרו בבלי' חבר שי לאור בן דוד, ויחד יצרו בהתכתבות (כל אחד הפיק בתורו קטע, כששי נותן את הגימור) פרוייקט חדש, ולמעשה בראו את 'הרובוט של טלמעתק'. מה שהחל כדאחקה על 'רובוט אוף פופ' של מובי, קיבל חיים משלו והפך למפלצת של אינדסטריאל פופ, או "מה שזה לא יהיה". טלמעתק היה שם הפלטפורמה (או לייבל?) שתחתיה הופצו ברשת שירים של אלקטרו בבלי, רובוט אוף טלמעתק, h2s ובינום ניוטון (אור). הרובוט הוא סימלה.

בשנת 2000 החליט שי לשנות כיוון, ובמקום הפקות המבוססות ברובן על סאונדים מתוך המחשב, כמו WAVים של משחקי מחשב וסימפולים מהאינטרנט, החל להקליט רעשים באופן ביתי זול. ממיקרופון של מחשב, דרך משחקים על טייפ קסטות, ועד הקלטות של קולות מהבית ומהארכיון הפרטי  (טיולים שנתיים, מחנות קיץ...). כדי לבדל את עצמו מהחומרים הקודמים התכנה מחדש תחת הכינוי דיגיטל_מי. האלבום הראשון כדיגיטל_מי (self titled) וכל הפרוייקטים מפלטפורמת טלמעתק (מלבד בינום ניוטון) רוכזו לאוסף בשם 'השנים המוכחשות', שיצא בלייבל קלצונה, אותו הקים בעצמו.

עד 2003 הקליט אלבום (The Solipsist) ומיני אלבום (The Closet EP), שלא ראו אור עד אז. עם סיומם אמר: "חלאס, מספיק מחשב. צריך ליצור מוזיקה שגם אפשר להופיע איתה", ורכש סמפלר. אור בן דוד, שרכש סמפלר תואם, הקים איתו את ההרכב טלמעתק ובמשך כמעט שנה הופיעו בעיקר במועדוני ירושלים ותל אביב, כמו הרוזה, בייסמנט, סופה ביט והקוסמונאוט. המוזיקה של טלמעתק ריחפה בחלל אלקטרוני לא מוגדר, איפה שהוא בין דראם אן בייס – ברייק ביט – טכנו – ביג ביט – ג'אנגל, כשבכל הופעה לקראת האמצע מפסיקה המוזיקה ומתחיל קאבר היפ הופ ל'englishman in new york' של סטינג, כששי מתחיל לרפרפ כשהוא שוכב על הרצפה וממלמל "איפה אני? מה מי זה?".

במאי 2003 הוציא בלייבל הירושלמי אק-דאק את האי.פי 'Drum & Stuff', שהכיל חומרים מהסוליפסיסט ו'דה קלוזט'. היה זה הריליס הראשון באק דאק שלא קשור לאחד משלושת מקימי הלייבל (איתמר ויינר, הראל שרייבר ואריאל תגר). בסוף 2003 יצא מיקס דראם'נ'בייס שלו ליוצר האלקטרו פוליש באטרפליי. בהמשך חבר ליפתח דור, יוצר מהוד השרון, יחד הופיעו בסופהביט ובקוסמונאוט. בהופעות הציגו השניים עיבודי סמפלר – גיטרה לשירים שכתב יפתח דור, ושני שירים שנכתבו והושרו יחד: USB ו'שלג'. תוך זמן קצר נוסף חבר חדש, זהר קרפ, על הגיטרה, יפתח נדד לכיוון הבאס והשם שניתן לטריו היה תרגיל המאוורר. המוזיקה של תרגיל המאוורר נעה בין שלל ההשפעות של חבריה: מרגאיי ורוק ישראלי, דרך רוק פסיכדלי ופופ ועד לאלקטרוניקה שכלתנית והיפ הופ. תרגיל המאוורר היתה פעילה מעט יותר משנה, והופיעה הופעות ספורות בתל אביב, הוד השרון (משם שני שליש ההרכב) וירושלים. הטריו שיחרר אי.פי רשת באתר 'קלצונה' ובו שני אילתורים שהוקלטו בחזרות (ונוגנו מאוחר יותר בהופעות), השיר USB ושתי גרסאות ל'שלג'.

בתחילת 2004 הופיע מיקס שיצר שי ל-Spark O באלבומו של האחרון Goodbye Galaxy, ובמרץ הופיע קטע מתוך 'דה קלוזט' באוסף של אק דאק 'when the sky color changes, ducks automatically escape'. בסוף 2004 שוגר לעולם פרוייקט קלצונה, כפלטפורמה עצמאית להפצת מוזיקה מאת חברי 'תרגיל המאוורר'. הפרוייקט נחנך בהוצאת 3 אלבומים: הראשון היה 'הא! (נסיונות סמפלר, מיקרופון ומחשב)', האלבום המלא הראשון של דיגיטל_מי שראה אור, שהיווה יותר ניסוי כלים ראשון עם הסמפלר ככלי יצירה והפקה לגיטימי, אחרי יותר מדי פרוייקטים על המחשב. לסמפלר הוסיף מיקרופון, ולמיקרופון זרמו חברים שתרמו כל אחד בדרכו שלו. סגול 59 ונתי אורנן הם המוכרים שבהם, אבל גם שיחות מוקלטות וג'ימג'ומים מטופשים (עם חברי תרגיל המאוורר, בין השאר) התקבלו בברכה. האלבום השני היה 'The Denied Years', אוסף המרכז רצועות משבעת הפרוייקטים הראשונים של שי ליברובסקי (digital_me  הראשון, שלושת אלבומי h2s, רובוט אוף טלמעתק ושני אלבומי 'אלקטרו בבלי'). האלבום האחרון היה של אבוצליל, "לא למאכל", פרוייקט אלקטרוני מאת יפתח דור שהכיל חומרים ישנים שהופקו מחדש וחומרים חדשים שנכתבו במיוחד.

בפברואר 2005 הופיעו תרגיל המאוורר בפעם האחרונה ולאחר מספר חודשים שוחרר לרשת אי.פי של הקלטות ביתיות. במרץ 2005 הופיע שי כסמפלריסט בהופעה חד פעמית של נתי אורנן באוזן השלישית בת"א. באמצע 2005 הופיע דיגיטל_מי לראשונה כסוליסט, באמצעות שני סמפלרים וווקמן. באותו זמן שוחרר לאינטרנט אי.פי רמיקסים לצ'יקי ארד, Sputnik in Love, הכולל מיקס של דיגיטל_מי, ואוסף חדש לבית אק דאק, בו הופיע קטע הנושא מ'דה קלוזט'. ב-2007 חזר לפעילות עם שני פרוייקטים ששוחררו לרשת תחת שמות שונים: AM:PM וסמבוסק. נוסף עליהם יצא לראשונה האי.פי The Closet רשמית בלייבל אק דאק. בתקופה זו חבר לחיים כהן, סולן The Homesicks, יחד הופיעו כצמד בשם Bitter Jews. הפרוייקט הצדדי לא הצר את צעדיו: ב-2008 יצא אלבום נוסף, מתעלם מהצרכים, הפעם בלייבל הלועזי אודיו מונטז' ואחריו עקב אי.פי נוסף בשם The Accordion בלייבל הרשת בירדסונג ב-2009.

ב-2011 נטל חלק בהרכב סופרגרופ חד פעמי בשם Audio Montage Allstar (יחד עם מאיה דוניץ, ספי רמירז, מארקי פאנק, צמד רדיוטריפ אורי ורטהיים ועופר טל ועוד), שהקליטו אלבום בודד (Broken Fingaz) אשר חנך את הלייבל חרקה של קול הקמפוס. ב-2013 שיחרר לרשת אלבום בשם רוכב אופניים, מסע מוזיקלי של קאט אנד פייסט אותו תיאר כ"רצף תודעה של רכיבה על אופניים בתל אביב תוך כדי האזנה למוזיקה". 

תכנות

שי   ליברובסקי

דיסקוגרפיה

מתעלם מהצרכים

רשימת שירים

השנים המוכחשות

רשימת שירים