טאבו +

[ היפ הופ / ראפ ]

ביוגרפיה

קשה לשים את האצבע על לידתו של ההיפ הופ הישראלי האלטרנטיבי, זה שהיווה אלטרנטיבה להיפהופ המיינסטרימי (משפחת תאקט הענפה לדוגמא), אך אפשר לציין רגע אחד מיוחד, בו לייבל אלטרנטיבי עצמאי החליט לאמץ לעצמו יוצר שנראה לו שונה, ראוי, נבדל מהעדר וזכאי לפירגון. ב-2004 קיבל יוסי שמריך, אקא טאבו+ את האימוץ בברכה. המשפחה המאמצת היתה אודיו קולאז', תת לייבל של NMC.

שמריך החולוני, מוזיקאי, במאי קליפים, ומעצב גרפי, החל ליצור עוד ב-1999, כאשר חומריו מושפעים מאשפי מילים כריימונד קארבר, צ'ארלס בוקובסקי מעבר לים ומאיר אריאל ושמעון אדף מהסביבה הקרובה יותר. פוליטיקה, סמים, זיונים, מעמדות וקלישאות היפהופ הוצאו מהתחום שלו לטובת שירת רחוב במובנה הפשוט - סיפורים קטנים על החיים, אותם ליקט תוך כדי הליכה ברחוב. מי שעזרו לו לתרגם את הפוטנציאל שגילו באודיו קולאז' לכדי אלבום בכורה מבטיח היו נועם וואהל ו-DJ Caress, שהפיקו עבורו את 'החיים עושים אנשים קשים, רוצה להרגיש?', שראה אור ב-2004. באלבום משתתף DJ Caress בסקרצ'ינג כמו גם ארלין גולד, שתרמו נופך ג´אזי-Fאנקי לקטעים, כולל סימפולים ממשפחת הסדרות המצוירות הישנות של ערוץ 1.

שנה מאוחר יותר נסגר אודיו קולאז' ואמניו חיפשו בתים חמימים אחרים. טאבו+ החליט לוותר על המסע אחר לייבל חדש והתמקד בעשיה ביתית ועצמאית. הוא הצטרף לצוות "חדרי הקט", הכולל בין היתר את צמד הארכיון, יוסי "ג'וזף" כהן, שי פישמן, דיג'יי קארס ואחרים. ב-2007 הקימו הארכיון (אבי אשכנזי ואבי גולצמן), פישמן ושמריך את ההרכב 51% ויחד עם ג'וזף כמפיק הקליטו את אלבום הבכורה, שחולק חינם בהופעות.

ב-2008, בעודו סטודנט לעיצוב תקשורת חזותית, במחלקת המדיה הדיגיטלית, אימץ את "תורת המיתרים", הגורסת לקיומו של עולם מקביל ע"פ מאפיינים ויזואלים, שהם בעצם סבך מיתרים דינמיים. כפרוייקט גמר, ערך קליפ העוסק ברעיון זה עבור שירו "העיר פורטת". השיר נכלל באלבומו השני, "מיתרים", שהופק עצמאית על ידו ומתארחים בו בין היתר קרן שחם,  נועה פארן והארכיון. עוד באותה שנה התארח באלבום הבכורה של DJ Caress, "מכירת חיסול" עם שני שירים: "חלומות מגושמים" ו-"ניצוצות".

ראפ

יוסי   שימריך

דיסקוגרפיה

החיים עושים אנשים קשים, רוצה להרגיש?

רשימת שירים