יאיר יונה

[ פולק / אקוסטי ]

ביוגרפיה

גיטרה אקוסטית, מפוחית תלויה על צואר, מוסיקה שמעלה באוב את בוב דילן, ברט יאנש ופיירפורט קונבנשן. מזכיר קצת את נועה בביוף? עמית ארז? אלי רוזן? יש לכל אלה משותף - כולם הופיעו עם יאיר יונה, זמר-יוצר שהיה שם, על הבמה, עוד לפניהם.

על אף כשרון נגינה יוצא מהכלל, יונה לא הוציא מעולם חומר רשמי (נכון לסוף 2007). את הצעדים הראשונים עשה כבאסיסט בהרכב בשם חילוף חומרים ב-2001. כעבור שנה ארז מטלטליו ללונדון, שם למד סאונד במכללת SAE והתערה בסצינה הישרא-לונדונית, שמנתה באותו זמן יוצרים אחרים כאמיר דותן, יאיר שליידר (מתהילת המשפחה), נעמה הילמן, שחף יפהר וחברי הגן האנוכי לשעבר (שפעלו בהרכב Shrugged). ב-2002 הצטרף ללונדונים הישראלים רותי קלארק ויגאל ישראל, מייסדי ההרכב The Human Beings. יונה נטל חלק בהקלטת האי.פי הראשון של ההרכב, Regardless of the Way We Are. במקביל, החל לגבש חומר מקורי והירבה להופיע בערבי מיקרופון פתוח רבים עם גיטרה ומפוחית.

לאחר שלוש שנים חזר משופשף ומהוקצע לארץ, התמקם מאחורי הדוכן של האוזן השלישית והחל לנגן עם הרכבים מקומיים. תחילה חבר לפונץ', עמם הקליט את האלבום "פינוקיו" והופיע במסע ההופעות שלאחר צאתו. עוד ב-2005 הצטרף ל-Jet Sam, הרכב הרוק של יוצאי ליידי מקבת' עומר הרשמן ורן יעקובוביץ'. הוא הקליט עמם את אי.פי הבכורה Remote, שראה אור בלייבל אירסיי, אותו החל לנהל בסוף השנה. ב-2006 יצא למסע הופעות בן חודש עם ג'ט סאם בארה"ב. משחזר, עזב את שני ההרכבים והתמקד שוב בחומר מקורי, הפעם בכיוון אינסטרומנטלי פסיכודלי יותר מאשר פולקיסטי. באותה תקופה הופיע לא אחת עם חברתו דאז, נועה בביוף, כשהם מגוונים את הופעותיהם ברפרטואר פולק עשיר מבית יאנש, ושתי בניאן, סמוג, בלו אויסטר קאלט ועוד. ב-2007 המשיך לקדם את המוסיקה העצמאית בארץ בלייבל חדש - אנובה שמו.

ב-2008 הצטרף אל סיון לשד ועומר הרשמן כבאסיסט מן המנין של Buffalo Boots. עוד תרם באס בהקלטת אלבום הבכורה של הרכב המטאל עם הספר. כמו כן הזניק מחדש את קריירת הסולו, בעודו מבצע קטעי קאנטרי ובלוז אינסטרומנטלים מקורים המושפעים מהמיסיסיפי דלתא של שנות העשרים והשלושים. החומרים תועדו באלבום הבכורה Remember, שראה אור באנובה ב-2009 ואשר התארחו בו מתופף רוקפור איסר טננבאום, גיטריסט אטליז אור בהיר ואקורדיוניסט פאניק אנסמבל בוריס מרצינובסקי. מאוחר יותר יצא אלבום זה על גבי ויניל במהדורה מוגבלת של 300 עותקים.

מסע ההופעות לאחר צאת האלבום הניב לפחות שתי הקלטות של הופעות מלאות שראו אור ברשת בנוסף לכמה הופעות משותפות עם זמרת הפולק הבריטית שרון קראוס.

דיסקוגרפיה