יעל דקלבאום

[ פולק / אקוסטי - 1979 ]

ביוגרפיה

עם השפעות מבית כפי שיש ליעל דקלבאום, לא קשה להבין מדוע היא נחשבת לאחד הכשרונות העולים בסצינת האינדי הישראלית - ומחוצה לה.

אביה, דיויד דקלבאום, רופא שיניים אך גם נגן בנג'ו, היה חבר בלהקת הפונדקאים הותיקה, מחלוצות הפולק / קאונטרי / בלוגראס בארץ, שריכזה משוגעים לדבר הרבה לפני שיונתן מילר קיפצץ עם חברי כמו צועני. אגב, אחד מחברי הלהקה ההיא היה שי טוכנר, עמו תשתף פעולה בעתיד לא מעט. האב, שחש בכשרון המוסיקלי של בתו (כגיטריסטית, פסנתרנית וזמרת), נטל אותה להופעות ההרכב, שם הופיעה כזמרת ונגנית אורחת.

בגיל 16 זכתה יעל בתחרות ארצית כזמרת-יוצרת הטובה ביותר. באותה הופעה חלקו עמה את הבמה יונתן לוי ושאול עשת, שלימים יהוו חלק מלהקת הליווי שלה, The Palmtrees. הלאה, הופיעה בפסטיבלים של פולקיסטים כגון שנטיפי וסולם יעקב, שם ביצעה בעיקר גרסאות כיסוי לג'ניס ג'ופלין, ג'וני מיטשל ועוד. ב-1999 הופיעה עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית במופע מחווה לביטלס. במופע זה פגשה את שלמה ארצי, שגייס אותה מיידית כזמרת ליווי. במשך שנה תרה עמו בהופעות כולל ואף הקליטה עמו דואט באלבום "אהבתיהם". בסביבות 2004 הקליטה אלבום בכורה מלא עם ה-The Palmtrees (שכלל מלבד יונתן לוי ושאול עשת את חברו של לוי לאיזבו, ניר מנצור). האלבום כלל את שיריה המוכרים כגון Alice, Mystical Morning, Ground Zero אך לבסוף נגנז.

בד בבד לקריירת הסולו, חברה אל דנה עדיני וקרן "קרולינה" אברץ כשלישיית בנות שמוזת השאנטי שורה עליהן. הטריו האקוסטי, שאותו כינו הבנות נחמה (במלעיל), גיבש במשך שנים של הופעות גרעין מעריצים שהתמוגגו מההרמוניה הווקאלית של השלוש. הוא חלק בימה עם שוטי הנבואה בועידת ז'נבה. ב-2007 הקליט הטריו את אלבום הבכורה שלו, שדוקא קיבל ביקורות פושרות יחסית. בארץ המשיכה להופיע בקצב גבוה (לפחות אחת לחודש במועדון הלבונטין 7) וכאורחת בהופעות של שי טוכנר וגבע אלון. באותה שנה שיחררה כמה שירים בחנות המקוונת iTunes עבור הקהל האמריקני. הפטנט עבד - שניים משיריה השתרבבו לפסקול הסדרה הפופולארית "The L Word" (או כפי שנקראה בארץ, "ישנן בנות").

ב-2008 השתתפה בפרוייקט "עבודה עברית 2" לציון 60 שנה למדינה. דקלבאום ביצעה את שירו של בועז שרעבי, "פמלה". במרץ 2009 יצא לבסוף אלבום הבכורה שלה Ground Zero בלייבל התו השמיני בהפקתו של יונתן לוי. האלבום המרשים זכה במקום השני במצעד השנתי של אתר Qube.

בתחילת 2010 תרמה את קולה לסינגל "בא לי בא לי" של אונילי, ובאופן כללי הסבה את הגה ספינתה למחוזות העברית. כך, כשהשתתפה בפרוייקט הטלויזיוני "אינדי סיטי", בו צולמו אמני אינדי במקומות שונים בתל-אביב, בחרה לבצע בנמל תל-אביב את השיר "אדם חופשי". ב-2011 הגיחה להופעת אורח באלבום הבכורה האפונימי של הצמד Disiac, בו ביצעה את השיר "The Game".

דיסקוגרפיה

לא יודע מה עובר לך בראש

רשימת שירים