יעל קראוס

[ פופ ]

ביוגרפיה

חסודה ומופקרת, ווקאלית וקלאסית, פרוגרסיבית ואלטרנטיבית, בחברת שטות-רוקיסטים וניאו-קונסרבטיבים - פנים רבות לה, ליעל קראוס. רזומה עשיר ואקלקטי לאחת הזמרות הבולטות באינדי הישראלי.

קראוס שרה מגיל צעיר - עוד בהוד השרון הייתה חברה בלהקה Deep Contempt.  בגיל 18 נרשמה ללימודים ברימון, שם הכירה את שרית שצקי וניר טרטר. שנתיים מאוחר יותר, הצטרפה ללהקתו של ליאור פרנקל, פרוה חמה, שסגנונה הבולט היה רוק מתקדם. קראוס הופיעה עמם והקליטה אלבום שיצא בשנת 1998 להפצה חופשית (ורק ב-2005 בהפצה רשמית). עת הוחלפו השירים בחומרים חדשים, אינסטרומנטליים, עזבה את הלהקה ולאחר שהכירה את גיא בן שטרית, צורפה ללהקתו דאז, מטבוחה. עם סיום לימודיה ברימון, הצטרפה גם ללהקת Funkapella - שכשמה כן היא, משלבת מוסיקת א-קפלה ו-Fאנק בהרכב של שישה זמרים ומתופף (1998).

קראוס המשיכה בשתי הלהקות במקביל עד 2001, אז טסה לניו-יורק לשנתיים בהם למדה שירה בולגרית ומוסיקה מודרנית אצל פרד פרית'. משחזרה לארץ, שבה לגלגול השני של פאנקפלה, Vocaliens ולהרכב בוסה נובה עלום שבו היתה חברה עוד טרם נסיעתה. ב-1999 פנה אליה גיא בן-שטרית בבקשה להקליט את השיר "קרובים קרובים" עבור אלבום הבכורה של אינפקציה. קראוס נעתרה ובזאת החל השת"פ ארוך הימים עם הלהקה. השיר הושר בהופעה אחת בלבד בשנת 1999 בה התארחה יעל אך בהמשך נראתה בפתיחה ובסיום של הקליפ לשיר "זכוכיות". גם בהקלטת האלבום השני נתבקשה לעזור וכך שרה עם גיא שמי את "היום שלנו" והופיעה ב"מקהלת יהלי סובול" בקליפ "סרט של סקס" (2005). יעל התארחה בשנית בהופעת ההשקה לאלבום "בכיף" ב-29.4.2005.

בשנים אלו שיתפה פעולה עם כמה אמנים נוספים: תרמה קולות לעברי לידר (האנשים החדשים), אסף אמדורסקי (שרה את "מעיין" באלבום ההופעה החיה) ו-DJ מושיק קופ (באלבום Pisces). בד בבד, נטלה חלק בשני פרוייקטים נוספים: היא הקימה הרכב היפ-הופ פארודי עם נועה גולנסקי וגיא שמי בשם נערות הליווי, שהתבלט בהופעות "פקאציות" במפגיע. ב-2005 החלה להופיע בהרכב קלאסי משובח בליהוקו של רועי ירקוני, שקיבל לבסוף את השם פאניק אנסמבל (שכלל בין היתר את..נועה גולנסקי). הופעה חיה של ההרכב בתיאטרון הקליפה הוקלטה ושוחררה להורדה חופשית ברשת בנטלייבל בירדסונג. ב-2006 השתתפה בפרוייקט אחר של ירקוני: ההרכב דראפקין, שמלחין שירים של המשוררת ציליה דראפקין. קראוס הופיעה עם ההרכב בפסטיבל משוררים בהרצליה.

למחייתה עבדה יעל כ-DJ במועדונים ופאבים שונים, ביניהם פולה ,המנזר, שסק, אברקסס, וקוזנוסטרה. בין ההשפעות המוסיקליות שציינה:  Faith No More, Mr. Bungle, בילי הולידיי ואסטרוד ג'ילברטו. לכן לא היה זה פלא למצוא גירסת סול-Fאנק ל-Midlife Crisis של FNM בדפיוצר שלה ב-Myspace. ב-2007 תרמה קולות באלבומו השני של יוני בלוך, "הרגלים רעים". ב-2008, נוסף על הצלחתה עם פאניק אנסמבל וחרף הכשלון היחסי של נערות הליווי, ניסתה שוב את מזלה בשלישיה עם נועה גולנסקי בשם בוסה, כשהפעם הצלע הגברית מאויישת ע"י מיכאל פרוסט, שעבד עם מטרופולין, דנה ברגר, שלום חנוך ועוד. בוסה התמקדו בגרסאות בוסה נובה לקלאסיקות ישראליות, ביניהן "כלניות" של דמארי, "דברים שרציתי לומר" של פוליקר ו"משאלה" של שרעבי.

ב-2010, במקביל לעבודה על אלבום הבכורה שלה, תרמה את קולה לאלבום הבכורה של צח דרורי, "כיוון הרוח". בסוף השנה הגיע הרגע המיוחל וקראוס הפכה מאורחת פרוייקטים וסולנית לעת מצוא לזמרת בעלת קריירת סולו אמיתית. אלבום הבכורה Boutique ראה אור ובו 11 שירים ולחנים פרי עטה (ובשיתוף עם בנו הנדלר) בהפקתו של דניאל קורן. באלבום מנגנים בין היתר תמיר מוסקט, יוני סילבר, עוזי פיינרמן וגיל לואיס.

דיסקוגרפיה