מורפלקסיס

[ אלקטרוני ]

ביוגרפיה

במהלך פרוייקט מייצג בבית הספר לתאטרון חזותי בירושלים, נתקל בנימין אסתרליס במונח הביולוגי מורפלקסיס. פירושו הוא תכונה שיש ליצורים מסויימים להשתכפל ברגע שקוטעים את גופם, בדומה לתולעים. אסתרליס אימץ מונח זה כשם במה, אלא בכתיב שונה: מורפ = צורה, לקסיס = אוצר מילים (לטינית). זה מה שהמוסיקה שלו אמורה לייצג.

מורפלקסיס החל ליצור בגיל 13, עת גילה שהוא יכול להקליט את עצמו מתופף ואחר כך לשיר בטכניקה פרימיטיבית של הקלטה מקלטת לקלטת. בתיכון (גיל 16-17) החל לנגן עם ידיד (אייל גולדמן, הוא Fאנק סינטרה) ויחד ולחוד יצרו מוסיקה למחול (באולפנא למוסיקה ומחול של עפולה) והפיעו מעט בפאבים בצפון (חומר מקורי וגרסאות כיסוי לטום ווייטס, ננסי סינטרה, איינשטורצנדה נוייבאוטן, ניק קייב וכו').

בין 1996-2000 עבד על אלבומו הראשון, אשר חלקו הוקלט באולפן בחיפה וחלקו הוקלט על ארבעה ערוצים וטייפ דאט בירושלים, לשם עבר לרגל לימודי אומנות. בירושלים אף יצר מעט מוסיקה מקורית לתיאטרון והפנינגים אומנותיים. האלבום הראשון "מורפלקסיס" יצא באופן רשמי כאחד ההוצאות הראשונות של הלייבל פאקט והאלבום השני "Dreamachines" למעשה חתם את הלייבל ב-2003.

בין 1995-1997 נטל חלק במעט הופעות, הקלטות וניסויים מוסיקליים עם להקת סופיה. השת"פ היה קצר ולא תועד בצורה רשמית. ב-1998 עבד בחנות פיקאדילי בירושלים, שם פגש את חברו ושותפו לעתיד, יעד ון לייבן. כאשר עבר לעבוד ב-"בית המוסיקה", הם שוחחו על רצונם לשתף עוד אנשים בהתלהבות המוסיקה שלהם ובכך להפוך את חנות הדיסקים למקום מפגש של אומנים-יוצרים וקהל. בסוף שנת 2000 החלו לערוך אירועי תקלוט לא-סדירים אשר אט אט התגלגלו להופעות. כיום בכל יום חמישי וכמעט בכל מוצ"ש מתקיימת הופעה בבית המוסיקה שהכניסה אליה חופשית לקהל הרחב, ובכך הפכה חנות הדיסקים למוסד תרבות לכל דבר בעיר הקודש.

בשלב הבא, הפכו את החנות ללייבל וחברת הפצה (אחד לאפריל, 2004). ההוצאה הראשונה של הלייבל היתה האלבום "אדומות" של רועי חן. ערב אחד השמיע יעד למורפלקסיס את האלבום והאחרון כושף לדבריו במינימאליסטיות שלו וביופי האצור בלחנים ובמילים של רועי. בעל החנות (גדעון ניימן) פרש עליהם את חסותו ותמך בהם לכל אורך הדרך הן כלכלית והן בחופש המוחלט שהעניק להם וכך החל הלייבל לפעול. במסגרת הלייבל, השתתף מורפלקסיס בהפקת אלבומי ההופעות החיות של דויד פרץ ורות דולורס וייס שנערכו בבית המוסיקה. כמו-כן, נטל חלק פעיל (הן בנגינה ושירה והן בעיבוד ומיקסינג) באלבום "The Quiz" של יהודה לדג'לי, באלבום הבכורה של שני קדר, באלבום "אדומות" של רועי חן ובאלבום השלישי של אריאל גל (הקודמים יצאו תחת השם אוטומניאק).

בנוסף, מורפלקסיס הוא אמן וידאו-ארט. הוא למד את הבסיס לוידאו בבית הספר לתאטרון חזותי בירושלים, אך כאוטודידקט, את רוב ההכשרה למד בעצמו. הוא מעיד על עצמו כ"עובד בצורות מאוד מיושנות" - מצלם ועורך בעצמו בתוכנות וידאו בסיסיות, עורך אנימציה בטכניקה פרימיטיבית של פריימים על פריימים וללא עזרים של אנימציה דיגיטלית. כבימאי ויוצר, הפיק עד עתה כ-5 או 6 סרטים קצרים ואומנותיים, שלושה מהם משמשים אותו כקליפים. עם הכשרה זו, עסק בהוראת תקשורת וקולנוע בבתי ספר בצפון.

ב-2004 נטל חלק באוסף "שיר זר" מבית האתר השרת העיוור, בו עוברתו שירים של ליאונרד כהן. הוא ביצע את "היי, כך לא נפרדים" (במקור "Hey, That's No way to Say Goodbye"). ב-2006 עזב אסתרליס את בית המוסיקה והקים יחד עם גיא חג'ג', לשעבר מנהל השרת העיוור, את הלייבל Hiss Records. את הלייבל החדש חנך Bloolines, אלבום הבכורה של שני קדר.

שירה, תכנות

בנימין   אסתרליס

דיסקוגרפיה

The Amb Works vol​.​III

רשימת שירים