נועה גולנדסקי

[ פופ ]

ביוגרפיה

תמיד מפתיע לגלות פעילים ידועי שם בסצינה האלטרנטיבית משתפים פעולה עם אמנים שמהווים את האנטיתזה לאלטרנטיבה - המיינסטרים המשוקץ ביותר - וזוכים בו להצלחה, בעוד הקריירה העצמאית מדשדשת בלא-נודע בין עשרות אמנים אלטרנטיביים אחרים. כך גם המקרה של נועה גולנדסקי המוכשרת והמולטי-אינסטרומנטליסטית.

עקב שיתופי הפעולה המרובים עם כוכבי הזרם המרכזי, דמותה לא היתה כה זרה למרקע ולקהל הרחב: כפרקשניסטית וכזמרת רקע הופיעה עם מתי כספי (במופע "את האשה שלי"), דני סנדרסון, רן דנקר ועילי בוטנר ואף כתבה שיר לריטה ("האם היית" באלבום "רמזים"). וככל זמרת רקע אחרת הרוצה לפרוץ (עיינו ערך יעל דקלבאום, צילי ינקו, מאיה אברהם, דין דין אביב ועוד), כך גולנסקי אגרה במשך שנים חומרים אישיים, אך בניגוד לאחרות המוזכרות, ב-2008 טרם פרסמה אותם רשמית.

גולנדסקי מנגנת וכותבת מגיל צעיר. בזמן התיכון קיבלה מלגה לקונסרבטוריון ואת שירותה הצבאי העבירה כסולנית הרכב הג'אז של חיל חינוך. ב-2006 זכתה בפרס אקו"ם היוקרתי על עידוד פרסום היצירה לפזמונאי. מקום מיוחד בקריירה המוסיקלית שלה שמור לחברתה יעל קראוס. השתיים שיתפו פעולה כמעט לכל אורך הדרך: החל בפרוייקט ה-Fאנק הא-קפלי של ניר יניב Funkapella, דרך הופעות אורח בגירסא הישראלית של Charming Hostess (מיסודה של הזמרת הניו-יורקית היהודיה ג'וליה אייזנברג) וכלה בחברות בהרכב הורסטילי פאניק אנסמבל. בין לבין, חברו לגיא שמי (מתהילת אינפקציה) והקימו הרכב גרוב סאטירי וסליזי בשם נערות הליווי שכשל והתפרק כשמאחוריו סינגל בודד ("נערות הליווי").

בינות כל שיתופי הפעולה הללו, ניסתה להזניק קריירת סולו. סינגל בשם "שתה איתי" הוצג עוד ב-2004 אך לא נמצא לו המשך. ב-2003 התארחה כפרקשניסטית בפסטיבל "ג'אז, בלוז ווידאוטייפ" במופע של נגן המרימבה זיו איתן. כמו כן שותפה לכתיבת המוסיקה המקורית למופע המחול של מיכל הרמן "תנשמת". שותף נוסף לאותו פסקול היה רועי ירקוני, שעזר לה להתקדם הן במישור האישי (הלחין לה מס' שירים שכתבה) והן ה"להקתי" - הוא גייס אותה כחברה מן המניין בהרכבו פאניק אנסמבל. אלה הוציאו את אלבום הבכורה שלהם ב-2008, בד בבד עם חזרתה לבמה כזמרת סולו (מגובה בחברי האנסמבל ירקוני, עומר הרשמן ובוריס מרצינובסקי) ומופע חדש בשם "סוכריות מזרים".

בסוף 2008, נוסף על הצלחתה עם פאניק אנסמבל וחרף הכשלון היחסי של נערות הליווי, ניסתה שוב את מזלה בשלישיה עם יעל קראוס בשם בוסה, כשהפעם הצלע הגברית מאויישת ע"י מיכאל פרוסט, שעבד עם מטרופולין, דנה ברגר, שלום חנוך ועוד. בוסה התמקדו בגרסאות בוסה נובה לקלאסיקות ישראליות, ביניהן "כלניות" של דמארי, "דברים שרציתי לומר" של פוליקר ו"משאלה" של שרעבי. ב-2009 תרמה כלי הקשה באלבום הבכורה של דניאלה ספקטור.

בראשית 2011 תורגם מופע הסולו שלה "סוכריות מזרים" לאלבום בכורה מרשים. בד בבד עם צאתו, יצא פרוייקט מחווה של קול הקמפוס בשם "מסע אספלט", בו הולחנו מחדש 27 שירים של סשה ארגוב ע"י יוצרי אינדי. גולנדסקי תרמה לחן לשיר הנושא של האלבום, אותו ביצעה יחד עם אדם בן אמיתי.

דיסקוגרפיה

סוכריות מזרים

רשימת שירים

הפצצה הבאה תיפול על תל אביב

רשימת שירים

הרחבה אקולוגית

רשימת שירים