נכי נאצה

[ רוק 1996 - 1993 ]

ביוגרפיה

להקת "נכי נאצה" נחשבת לאחת מאבות זרם האנרכו-פאנק בישראל, אולי להקת הפאנק החשובה ביותר, לפחות מבחינת חלוציות ועמידה בסטנדרטים שלא היו מקובלים בארץ. נכי נאצה ניגנו פאנק והחזיקו את הדגל תוך שכיבה על גדר התיל, כדי שהמאמינים יעברו אל הארץ המובטחת, ארץ של ערכים שוויונים וחברה לא כובשת. הלהקה הוקמה בתחילת שנות התשעים ע"י צמד האחים גומז, הנחשבים לסנדקי סצינת הפאנק-רוק בארץ. מקורה של הלהקה בקיבוצי דן ולהבות הבשן בגליל העליון. במשך 7 שנים לערך פעלו בשולי השוליים של הפאנק בארץ והניחו את היסודות לדורות ההמשך האנרכיסטי, הכוללים את דיר יאסין, סמרטוט כחול לבן ונקמת עוללים.

הלהקה פעלה מ-1990 עד 1997 אם כי סבלה מתקופות ארוכות של פירוק בפועל. בזמן פעילותם הספיקו להקליט שני אלבומים בעלי מסרים חתרניים ופרובוקטיביים כאחד: "תתכחשו ליהדות" (Renounce Judaism) ב-1994 עם השירים "התבוללות עכשיו", "דת גזענית" ו"פוגרום על חילונים", ו"הצדיעו למשטר החדש" (Hail the new regime) ב-1997 עם תמונה של בנימין נתניהו מצדיע במועל יד על עטיפת האלבום. גם באלבום זה, שיצא בלייבל האמריקאי Beer City, אפשר למצוא שירים עם מסר מטריד: "סולחה עם החמאס", "להרחיק נוער מיהדות", "עשה לך רב וקנה לך אקדח" ו"עדיף להיות פאנקיסט ממתנחל מסריח". בין לבין הקליטו קלטת משותפת עם Public Domain החיפאית (1993) וקלטת אחרת עם להקה איטלקית בשם Muddle (ב-1997). סינגל נוסף שהוקלט ב-1997 לא יצא מאחר והמאסטר אבד.

כשפעילותה של הלהקה הוקפאה, מצאו חבריה זמן לעבוד בהרכבי שוליים אחרים, רובם זניחים. במיוחד אמורים הדברים כלפי האחים גומז. שניהם השתתפו בלהקת הפאנק הבת-ימית USF וגלגולה הבא, משכב בהמה. סנטיאגו נטל חלק גם בהרכבים Use Force, My Uniformed is Blacker ו-Sleep Furious. פדריקו הקים את סמרטוט כחול לבן והופיע בהרכב בשם Fearful Soon to Follow. איתי לוי המתופף השתתף בהרכב חד פעמי בשם Moribund Fauna.

ב-1996 ערכו טור מצליח בארצות הברית. איתי נשאר בארה"ב, שם הקים להקה בשם Lana Dagales. ב-1997 התפרקו סופית. עם זאת, יצא סינגל 7" ב-2003 בשם "קרתגו כחול לבן" עם שירים שלא ראו אור עד אז.

שירה

פדריקו   גומז

גיטרה

סנטיאגו   גומז

שירה, באס

עודד   טל

באס

קרן   קריאל

באס

יוני   טל

תופים

איתי   לוי

דיסקוגרפיה

משום מקום אל תוך כלום: הקלטות 1997-1994

רשימת שירים

הצדיעו למשטר החדש

רשימת שירים

תתכחשו ליהדות

רשימת שירים