קותימאן

[ רגאיי / דאב /Fאנק ]

ביוגרפיה

ההוא שם למעלה שיד הגורל מחוברת לגופו, יודע היטב מה הוא עושה. כשהוא כיוון את DJ סאבו אל אופיר קותיאל במטרה לפתוח בפניו של האחרון עולמות מוסיקליים חדשים, על פניו, היו לכל הז'אנרים סיכוי שווה. אלא שהמוסיקה שסאבו כיוון אליה היה אפרוביט,Fאנק ורגאיי, ובמיוחד מאת אחד מגיבוריו המהוללים, פלה קוטי. שמע קותיאל ונשבה. וכי יש יותר מתאים מקותיאל לכנות עצמו מעתה קותימאן?

קותימאן גדל בזכרון יעקב ולמד בנעוריו לנגן על גיטרה, קלידים ותופים. בגיל 18 עבר לתל-אביב ונרשם ללימודים ברימון. בעת עבודתו המזדמנת האזין לקול הקמפוס, שם נחשף למוסיקת הג'אז האתנית. עם בואו של חברו רונן סאבו מלווה חבילה עמוסה של אלבומי אפרוביט ו-Fאנק כגון סליי סטון, ג'יימס בראון וקוטי כמובן, החל להתעמק בנושא ולפתח עצמו בכיוון זה. הסצינה התל-אביבית הקטנה של הגרוב והאפרוביט ("שיכולה להכנס כולה לחדר אחד" כדבריו) מצאה ביטוי בסינגל הראשון שהקליט, No Groove Where I Come From, בפורמט 7" בלייבל Afro Kats, כאשר אלרן דקל, סולן פאנק'נ'שטיין, משמש כזמר. הסינגל תפס את אזנם של אנשי הלייבל הגרמני Melting Pot Music, ששיחררו את הסינגל בגירסא משלהם על גבי 12". התגובות האוהדות לא איחרו לבוא ממגזינים בכל רחבי העולם. כדי להעצים את החווייה ולהעשיר את ההשראה, בילה זמן מה בקאריבים, שם נחשף לסצינת הרגאיי המקומית.

בארץ, הפך לבן בית בהפקות גרוב ופופ. את טביעת ידיו ניתן למצוא בכמה מלהיטי התקופה בז'אנר הקיצי הזה, ביניהם "אל תשחק איתי" של נועה פארן, "הקיץ הבא" של רונית ראסטה, "מסיבה" של מעיין רודיך והפקת אלבומים של קרולינה, שחם אוחנה ומלכה אינגדשט. אלבום הבכורה שלו, הנושא את שמו, יצא ב-MPM ב-2007. באלבום מנגן קותימאן על באס, גיטרה, תופים, קלידים וכלי הקשה, אך לא פסח על אירוחים של דמויות מרכזיות בסצינה: צ'אקה מון, קרולינה (מתהילת הבנות נחמה), סולן פאנק'נ'שטיין אלרן דקל והבראס סקשן של הלהקה שלומי אלון, יאיר סלוצקי וספי ציזלינג, עידן קופפרברג ודותן "סנגיט" סגל. רונן סאבו עמל על המיקסים. באותה שנה הקליט קטע נוסף שלא נכלל באלבום בשם Music Is Truly My Force.

עוד ב-2007, חבר קותימאן אל כלבתא (אריאל תגר) ומיקסמאנסטר (אורי ורטהיים, חצי רדיוטריפ) להקמת הקוליפונס, הרכב גרוב פסיכודלי נובר תקליטי ויניל. השלושה הוציאו ב-2008 את סינגל הבכורה שלהם, Voyage Into The Sun.

דיסקוגרפיה

No Groove Where I Come From

רשימת שירים