קיובאן בי

[ רגאיי / דאב /Fאנק 2009 - 2002 ]

ביוגרפיה

אחד הז'אנרים שהוזנחו במשך זמן רב (רב מדי) בארץ הוא הסקא. אותו מקצב מקוטע וקופצני, המגובה בחטיבת כלי נשיפה, שכל כולו זועק פאן, יוצג חלושות ע"י משינה בכמה משיריהם המפורסמים (ריקוד המכונה למשל) כשאבנר חודורוב מדמה חטיבת בראס שלמה ברוח Madness ו-The Specials.  באינדי הישראלי זכה ז'אנר זה לתקומה עם הקמתן של להקות כהודסקא אקספלוסיב וקיובאן בי, כמו גם ביר 7 (שסגנונה נוטה יותר לסקא-Pאנק).

Cuban B, שגרעינה ברמת השרון והרצליה, הוקמה ב-2002 ע"י הזמרת ליאת פריידברג והבאסיסט דניאל הראל (דנוקי). לאחר כמה שינויים בליין-אפ (בין היתר בגלל הגיוס לצה"ל), התייצב ההרכב עם אבישי גורן (לשעבר הבולשביקים) על הגיטרה, נועם ליבסקינד על התופים וחטיבת כלי נשיפה הכוללת את ינון פרץ, אלכס סולודוקין ורן קמחי (חצוצרה, טרומבון וסקסופון בהתאמה). ההרכב הקליט כמה שירים (אתה לא מוזמן, Sabawap, When u tell me,  Do Like) המשלבים רגאיי, סקא, Pאנק ודאנסהול. שירים אלו נכללו בדמו "We Put The B In Ska" שנמכר בהופעות (בעיקר באיזור תל-אביב אולם נטלו חלק גם בפסטיבל בומבמלה). 

ב-2007 יצא סמפלר מתוך אלבום הבכורה המתוכנן שכלל גירסת סקא ללחן של שיר הנושא של הסרט המצוייר "מלך האריות", I Just Can't Wait to Be A Ska Queen. הקטע לא נכלל באלבום עצמו, Hero WannaBeez, שיצא בספטמבר אותה שנה בלייבל היי פיבר. האלבום זכה להצלחה, גרעין האוהדים גדל, הלהקה הצליחה להשריש תרבות צריכה של חולצות, סטיקרים וסלוגנים, אך בכל זאת החליטה לחדול פעילות בארץ ולנסות מזלה בחו"ל. בשלוש השנים הבאות בילתה בארה"ב ובהופעות באירופה, במהלכן הספיקה להקליט אי.פי נוסף בשם No Game, שראה אור ב-2009, לפני שפרשה לגמלאות.

שירה

ליאת   פריידברג

גיטרה

אבישי   גורן

באס

דניאל   הראל

סקסופון

רן   קמחי

טרומבון

אלכס   סולודוקין

חצוצרה

ינון   פרץ

תופים

גל   פרבור

תופים

נועם   ליבסקינד

דיסקוגרפיה